nanoiq-clanek-7

Pamatujete si, s jakou nedůvěrou jste se dívali na nástup počítačů, internetu nebo mobilů? Nové technologie na začátku vždy budí nedůvěru a rozpaky – a tak je tomu i s nanovlákny. Díky našemu článku se konečně dozvíte, jak se nanovlákna vyrábí a proč jsou tak užitečná.

Vydejte se s nanovlákny na cestu kolem světa
Velmi úzká nit, kterou nejde pouhým okem vůbec vidět – to je nanovlákno. Je tak tenké, že si ho pravděpodobně ani nedokážete představit. O trochu více než jeden gram vlákna by totiž dokázal obtočit Zemi kolem rovníku – a to je úctyhodných 40 tisíc kilometrů. Nanovlákna se používají třeba:

v kosmetických přípravcích,
v medicíně při růstu kmenových buněk,
do okenních sítí pro čištění vzduchu.

Technologie Nanospider byla vynalezena v roce 2003 umožňuje vytvářet nanovlákna ve velkém. Technologii Nanospider vynalezl český profesor Oldřich Jirsák z Technické univerzity v Liberci. Metoda je založená na otáčení válce v roztoku, ze kterého na povrchu válce ulpívá tenký film. Pomocí fyzikálních jevů se vrstvička v horní části válce začne zvlákňovat a vznikají nanovlákna.

Čeští vědci vytvořili technologii k výrobě nanovláken. Svět ale na plné využití jejich potenciálu ještě není připravený. Možná tak stojíme u začátku příběhu, jehož hlavní děj se bude odehrávat až za několik desítek let. Stejně tomu bylo i v případě dalších objevů, které přišly v nevhodnou dobu. Vybrali jsme pro vás 3, jejichž příběhy vás překvapí.